W XXI wieku wszystko ma być wygodne, mało wymagające i funkcjonalne. To wszystko jest wspaniałe, gdyż pomaga zaoszczędzić czas, miejsce i energię. Jednak na dłuższą metę nowoczesność potrafi być męcząca. Zwłaszcza w przypadku wystroju wnętrz. Wciąż mamy wrażenie, że za czymś tęsknimy, że we własnym domu brakuje nam czegoś, co do tej pory wciąż nam towarzyszyło.
W zimnym pokoju
Zdarza się, że po latach wciąż wspominamy daną sytuację z przeszłości: grę w chowanego z rodzeństwem w deszczowe popołudnia, w czasie których najlepszą kryjówką był przykryty obrusem dębowy stół? Otrzymanie wymarzonego prezentu, do tej pory ukrywanego w schowku w głębokiej szafie? A może wakacje na wsi i wykradanie babcinych ciasteczek z ogromnego słoja stojącego na lakierowanym regale? Piękne czasy dzieciństwa. Przesiadując w naszym nieskazitelnie czystym, wręcz sterylnym pokoju dziennym pośród modułowych szafek ?instant?, metalowych stołów i transparentnych krzeseł odczuwamy wszechogarniającą pustkę. Nie potrafimy się cieszyć, gdy wokół otacza nas szpitalne zimno rzeczy martwych.
Tej sytuacji nie zmienia nawet modny szklany kominek, o którym tak szeroko rozpisywały się dizajnerskie czasopisma. Dom, nad którego stylizacją spędziliśmy długie godziny, w żadnym stopniu nas nie zachwyca. Jak mogliśmy dopuścić do takiej sytuacji? Zgodzić się na tą bezuczuciową aranżację, która nie wnosi niczego do naszego życia, która tłamsi naszą osobę? We własnym domu powinniśmy czuć się jak najlepiej, powinien on być naszą ostoją spokoju, miejscem, do którego chętnie wracamy po ciężkim dniu, a nie tym od którego uciekamy i w którym egzystujemy z braku innej możliwości. Tak przygnębiającą sytuację powinniśmy jak najszybciej zmienić, a my chyba wiemy jak.
Stara szafa
Jeżeli odnosimy wrażenie, że nasze nowoczesne wnętrza nie uszczęśliwiają nas w żaden sposób, nie warto jest zmuszać się do przebywania w takim miejscu. Ślepo podążyliśmy za panującymi trendami, nie sprawdziło się: trudno, już się stało. Nie skazujmy się jednak na dożywotnie przebywanie wśród przedmiotów, które do nas ?nie przemawiają?. Mija się to celem. Modne aranżacje mieszkań często pozostawiają pewną lukę: furtkę, która w razie nieprzewidzianego błędu w stylizacji lub chęci wprowadzenia ?ot tak? pozwala na wycofanie się z pierwotnego założenia i zaadaptowanie pomieszczenia na nowo. Jest to niezwykle uniwersalne rozwiązanie i polecane podczas planowania stylizacji (dlatego taki nacisk kładzie się na odpowiedni dobór kolorystyki i faktur w pomieszczeniu).
Powinniśmy tak planować nasze remonty, aby ?w razie czego?, mieć alternatywę, która nie narazi nas na dodatkowe koszty. Nie mamy przekonania do naszych nowoczesnych mebli? Okazuje się, że chcemy postawić na coś bardziej ?statecznego? w swoim życiu? A może wprowadzają się do nas osoby starsze, które źle czują się w mieszkaniu, które tak bardzo odbiega od tego co już znają? Nie załamujmy rąk. Rozwiązaniem są ponadczasowe meble z drewna naturalnego. Nie ma osoby, która nie posiadałaby sentymentu, lub chociaż jednego miłego wspomnienia związanego z tego typu meblami. Od zawsze oryginalne meble drewniane kojarzą się z wytrzymałością i pięknem. Znane już były w zamierzchłych czasach, a kunszt ich wykonania z biegiem lat zmieniał się: stawał się bardziej dopracowany, szczegółowy i finezyjny.
Prawdziwe, ciężkie meble drewniane ręcznie robione dla wielu są na wagę złota. Każdy szanujący się producent mebli drewnianych staje się artystą, który poprzez dłuto, wtłacza duszę w swe dzieło. Drewniane meble często wyglądają na bardzo masywne: dzieje się tak dlatego, gdyż nie są to ?mebelki? wykonane ze sklejki, z przemielonych drewnianych resztek, ale prawdziwe lite drewno. Wzory, jakimi obdarowywane są owe meble to najczęściej motywy florystyczne: dokładnie odwzorowane pączki kwiatów oraz gęsto wijące się pnącza. Ten typ mebli drewnianych charakterystyczny jest dla rodzin wysoko postawionych w okresie renesansu, jednak otrzymują one również o wiele prostsze formy, np. gładkich mebli w stylu prowansalskim, stylizowane na chaty wiejskie, góralskie lub średniowieczne.
Podsumowanie
Powstał również trend, który hołduje temu, aby umieszczać w swoim domu meble drewniane stylizowane na stare. Polega to na takim przerobieniu mebla, aby wyglądał on na taki, który w swoim ?życiu? przeszedł bardzo wiele. Najczęściej zdziera się z niego farbę, ?odnawia? nową, w innym kolorze. Nowa farba nie powinna zostać nałożona zbyt dokładnie. Czasem specjalnie pozostawia się ciemniejsze przebicia, aby mebel wyglądał na starszy. Detale, tj. fronty szuflad czy uchwyty szafek, najczęściej są modyfikowane w zupełnie innym stylu. Mebel staje się wtedy zarówno stary jak i nowy, a przede wszystkim modny.
0 komentarzy