Przydomowy basen nadal jest swego rodzaju wyznacznikiem luksusu, choć ulega to powolnej zmianie, bowiem coraz częściej decydujemy się na budowę otwartego zbiornika w przydomowym ogrodzie, dzięki któremu możemy cieszyć się wodnym relaksem czy możliwością uprawiania sportów wodnych bez konieczności wyjazdów nad pobliskie jezioro czy inwestowania pieniędzy w comiesięczny karnet na basen miejski.

Pompa podgrzewająca wodę

pompa ciepła do basenuChoć koszty samej niecki nie są wysokie, to jednak aby cieszyć się możliwością korzystania z basenu dłużej niż przez kilkanaście najcieplejszych dni w roku, konieczne w naszym klimacie będzie podgrzanie wody. By koszty eksploatacji nie zniechęciły nas do budowy prywatnego zbiornika wodnego, warto postawić na najbardziej ekologiczne, a zarazem ekonomiczne rozwiązanie, jakim są źródła odnawialne. Mimo że temperatura w naszym klimacie nie zawsze pozwala na wykorzystanie kolektorów solarnych, to jednak istnieje rozwiązanie, które sprawdzi się zdecydowanie lepiej nawet przy niewielkim nasłonecznieniu. Do takich rozwiązań należy pompa ciepła do basenu. Pozwala ona pozyskać maksymalne ilości ciepła nawet przy niskich temperaturach, a podłączenie całego systemu nie należy do skomplikowanych zadań i nie zajmuje dużo miejsca, bowiem samo urządzenie jest niewielkich rozmiarów. Nie trzeba także konstruować skomplikowanej instalacji elektrycznej. Jest to również rozwiązanie energooszczędne, obniżające koszty eksploatacji wynikające z podgrzania basenu.

pompa ciepła do basenuDzięki zastosowaniu pompy ciepła możemy cieszyć się możliwością korzystania z basenu nie tylko w okresie wiosny i lata, ale także jesienią czy nawet zimą. Taka opcja wymaga jednak zastosowania odrobinę innego urządzenia. Poza tym, dobór odpowiedniej pompy z odpowiednią mocą grzewczą zależy również od powierzchni basenu, jego głębokości, stopnia izolacyjności osłony basenu, a także zysków ciepła ze słońca. Jedynym minusem zastosowania tego rodzaju rozwiązania jest wysoki koszt urządzenia, bowiem cena waha się od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Warto mieć jednak na uwadze, że raz zainwestowana kwota pozwoli oszczędzać na kosztach eksploatacyjnych w przyszłości i całość przedsięwzięcia może szybko nam się zwrócić, zwłaszcza jeśli często korzystamy z przydomowego basenu. Basen umożliwia zarówno wodny relaks, jak i aktywne spędzenie popołudnia w zaciszu własnego ogrodu.

To także świetny sposób na spędzanie czasu ze znajomymi czy rodziną, bowiem coraz popularniejsze stają się basenowe przyjęcia. Aby cieszyć się odpowiednią temperaturą wody, umożliwiającą korzystanie z tego dobrodziejstwa nawet przez cały rok, warto postawić na ogrzewanie basenu za pomocą pompy ciepła.

Kategorie: Ogród

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder