Podczas projektowania lub urządzania naszej wymarzonej kuchni bardzo istotną rolę odgrywa wybór odpowiedniego blatu. Daje nam on duże pole do popisu, bowiem na rynku dostępnych jest mnóstwo różnego rodzaju blatów, wykonanych z różnych materiałów i posiadających wiele wariantów kolorystycznych.

Solidne blaty kuchenne

 blaty z konglomeratu kwarcowegoBlat kuchenny z założenia powinien być na tyle trwały, aby mógł nam służyć przez wiele lat, dlatego taką decyzję należy podejmować rozważnie, aby uniknąć potencjalnych kosztów związanych z późniejszą wymianą blatu na nowy, gdy okaże się, że wybór był zbyt pochopny i nietrafiony. Ceny blatów bardzo różnią się od siebie w zależności od materiału, z którego są one wykonane. Dla przykładu najtańsze dostępne blaty laminowane z płyty wiórowej, to koszt około pięćdziesięciu złotych za metr kwadratowy produktu. Z kolei najdroższy blat kuchenny z litego kamienia może kosztować nawet do czterech tysięcy złotych za metr kwadratowy. Taka rozbieżność cenowa powoduje, że często koszt danego blatu stanowi najważniejsze kryterium podczas jego wyboru. Należy jednak pamiętać, że blaty z laminatu, czy drewna nie zawsze będą nam odpowiadać pod kątem wizualnym, który w perspektywie długiego czasu eksploatacji blatów kuchennych może być równie istotnym kryterium.

 blaty z konglomeratu kwarcowegoPłyty z litego kamienia gwarantują najwyższą trwałość, są praktycznie niezniszczalne przy standardowym ich użytkowaniu. Ponadto wyróżnia je niepowtarzalność oraz elegancja. Do ich wad należą jednak bardzo wysoka cena oraz ciężar. Nie każde meble będą w stanie udźwignąć taki blat, dlatego często sięgamy po konglomeraty stanowiące doskonały i znacznie tańszy zamiennik litej kamiennej płyty. Konglomerat jest to skruszony kamień zmieszany z akrylem lub żywicą w postaci spoiwa. Solidne blaty z konglomeratu kwarcowego są bowiem dużo lżejsze od kamiennych odpowiedników. Nieco niższą klasę trwałości takiego materiału rekompensuje jego znacznie niższy koszt. Podczas produkcji konglomeratu można uzyskać płytę w jednolitym kolorze lub zastosować dodatkowe wzornictwo. Produkt może być błyszczący bądź matowy, a także opcjonalnie zawierać dodatkowe odłamki szkła lub brokat. Kwarcytowy konglomerat charakteryzuje się odpornością na plamy oraz wilgoć. Nie chłonie zapachów i jest łatwy do utrzymania w czystości. Oferuje dużo więcej możliwości pod względem formowania kształtów, niż lity kamień, ponadto pozwala na dodanie barwników i uzyskanie dowolnego koloru. Pamiętajmy, że konglomerat ma również swoje wady w porównaniu do litego kamienia.

Taki blat można bowiem łatwiej zarysować, a ponadto jest wrażliwy na kontakt z silnymi środkami chemicznymi, takimi jak na przykład chlor, aceton, czy też wybielacz. W przeciwieństwie do kamienia potrafi absorbować temperaturę otoczenia, dlatego jest od niego cieplejszy, ale też mniej odporny na wysokie temperatury i oddziaływanie promieni słonecznych.

Sprawdź także https://www.ekobudlife.pl/

Kategorie: Wnętrza

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder