Coraz większa liczba osób zaczyna zdawać sobie sprawę, jak ważne jest prawidłowe odizolowanie stropu oraz dachu budynku. Tylko w takiej sytuacji można najskuteczniej chronić się przed nadmiernymi stratami energii cieplnej w danym budynku. Jednym z tych izolatorów, który doskonale sprawdzać się będzie w przypadku dachów i stropów jest oczywiście styropian.

DachWszystko ze względu na pozytywne i bardzo istotne właściwości tego właśnie materiału. Oczywiście, jeżeli chodzi o ocieplanie dachu stosować należy specjalne obrobione płyty styropianowe, zaopatrzone w dedykowane nacięcia. Dzięki temu zwiększy się zdecydowanie elastyczność takich płyt, co ma znaczenie szczególne dla możliwości wygodnego ich montażu. Płyty styropianowe jeszcze jakiś czas temu były rzadziej wybierane do ocieplania dachów niż rozwiązania alternatywne. Z czasem jednak okazało się, że ich zalety są bardzo istotne dla większości użytkowników. Jedną z istotniejszych zalet takich płyt jest fakt, że są one wysoce odporne na oddziaływanie wilgoci. Dodatkowo styropian w dalszym ciągu postrzegany jest jako materiał lekki i wyjątkowo tani, przez co jest dostępny dla zdecydowanie większej grupy osób.

DachTak naprawdę jedynym ograniczeniem w zastosowaniu styropianu do ocieplania dachów jest niemożność używania go w budynkach drewnianych. Jego użycie może bowiem skutkować ryzykiem gnicia drewnianych elementów danej konstrukcji. Mimo tego styropian ma tą ogromną zaletę, że w przeciwieństwie do materiałów konkurencyjnych jest znacznie szerzej i bezproblemowo dostępny. To powoduje, że na jego użycie do wykończenia budynków pozwolić sobie mogą nawet te osoby, które nie są profesjonalnie związane z branżą remontową. Dodatkowo, sam jego montaż w dedykowanym miejscu również nie sprawia żadnych problemów. Wpływa na to fakt, że można w tym celu użyć na przykład dedykowanego kleju do styropianu, zapewniającego doskonałą przyczepność. Ewentualnie podczas montażu styropianu skorzystać można ze specjalnych kołków montażowych.

Ocieplenie poddasza czy też stropu w budynku odgrywa aktualnie bardzo ważną rolę. Jest to najskuteczniejszy znany sposób aby skutecznie zapobiegać stratom ciepła z budynku zimą lub też jego nagrzewaniu się latem w czasie upałów. Bardzo ważne jest, aby zastosować zawsze odpowiedni rodzaj materiału izolacyjnego. Tym sprawdzającym się w dalszym ciągu najlepiej są oczywiście płyty styropianowe, które powinny posiadać dedykowane nacięcia. Dzięki temu można skutecznie zwiększyć niską elastyczność płyt styropianowych.