Od pewnego momentu, coraz częściej stosuje się, również w branży budowlanej, różnego rodzaju rozwiązania ekologiczne. Wiąże się z tym wiele dodatkowych zalet, które nie wynikają jedynie z braku niekorzystnego wpływu tych ekologicznych materiałów na środowisko naturalne. Najlepiej, kwestie tą prześledzić jest na przykładzie dachów wykonanych z trzciny.

Dachy z trzciny i ich wytrzymałość

Tak naprawdę, mają one mało wspólnego z tymi dachami, które stosowane były wiele wieków temu na gospodarstwach wiejskich, chociaż czerpią szeroko z ich niewątpliwych zalet. Do takich, zaliczyć na przykład należy wyjątkowy mikroklimat, który panuje w budynkach, które takim właśnie dachem są pokryte. Dzięki temu, możliwe jest zachowanie przyjemnego mikroklimatu, odpowiedniej wilgotności, oraz temperatury nawet pomimo panującego na dworze upału. Wiele osób ma jednak spore wątpliwości, jeśli chodzi o wytrzymałość takich nowoczesnych, stosowanych obecnie trzcinowych dachów. Jak się jednak okazuje, wytrzymały dach z trzciny jest jak najbardziej możliwy do uzyskania, ale kluczowa jest odpowiednia technika użyta do jego wykonania, oraz cykliczna konserwacja. Jak się okazuje, nowoczesne dachy z trzciny mogą wytrzymać na dachu bez konieczności poważniejszego remontu nawet przez okres około 100 lat. Jest to możliwe przede wszystkim dzięki nowoczesnym technologiom, stosowanym do położenia takiego właśnie dachu, opartemu na zastosowaniu składników woskowych. Trzcina, po dłuższej ekspozycji na słońce i wilgoć, przez dłuższy czas wytwarza krzemionkę,, która spełnia rolę naturalnego spoiwa w takim właśnie dachu. Tym samym, dach ten może zachować odpowiedni poziom trwałości zarówno na słońce, na wilgoć jak również bardzo silne, gwałtowne porywy wiatru. Dzięki takim właściwościom trzcinowego dachu, okazuje się być on również niezwykle odporny na przykład na ogień.

Dachy z trzciny znacznie lepiej są w stanie rozkładać nawet znaczne ciężary, tym samym nie grozi im praktycznie ryzyko zawalenia się nawet pod ciężarem zalegającego śniegu. Jak więc widać nie można mieć żadnych większych zastrzeżeń w stosunku do takiego pokrycia dachowego. Dachy z trzciny po dłuższym okresie przerwy, znowu zaczynają być zaliczane do jednych z bardziej popularnych rodzajów pokrycia dachowego. Z pewnością ma to związek ze znacznie większą ekologicznością takich dachów, ale nie jest to ich jedyna zaleta. Dzięki nowoczesnym technikom tworzenia takiego pokrycia dachowego, oraz odpowiednim metodom konserwacji, dach trzcinowy może zachować odpowiedni poziom trwałości przez okres dochodzący nawet do 100 lat.

Kategorie: Budownictwo

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder