Proces cynkowania polega na pokryciu metalowego elementu warstwą cynku ? zadaniem powłoki ochronnej jest zabezpieczenie żelaza przed tlenem i wodą. Wyróżnia się cynkowanie galwaniczne oraz ogniowe. Cynk podczas kontaktu z powietrzem ulega pasywizacji. Jego naturalny kolor jest błękitno-biały. Tworzy on charakterystyczną błyszczącą powierzchnię.

W procesie cynkowania wytwarza się stal ocynkowaną

wycena cynkowania ogniowegoCynkiem można pokrywać arkusze blachy, a także przygotowane wcześniej do tego procesu przedmioty o niejednorodnych kształtach. Wytworzona w procesie cynkowania ogniowego powłoka może mieć niejednolitą grubość ? mierzy się ją w mikrometrach. Jest ona zależna od grubości stali, jej składu chemicznego ? duży wpływ ma stopień zawartości fosforu oraz krzemu ? a także od temperatury kąpieli cynkowej. Istotnym parametrem jest również czas, w którym element jest poddawany kąpieli cynkowej. Od grubości powłoki zależy stopień ochrony oraz chropowatość powierzchni. Powłoka z cynku jest niejednolita i ma strukturę warstwową. Na zewnątrz znajduje się w większości czysty cynk, zawartość żelaza jest minimalna. W głębszych warstwach znajdują się stopy o coraz większej zawartości żelaza. Mają one kolejno 6, 10 i 25 procent żelaza w swoim składzie chemicznym.

cynkowany łańcuchProfesjonalna wycena cynkowania ogniowego stali wymaga znajomości procesu technologicznego. Cynkowanie ogniowe zapewnia niższą cenę od galwanicznego. Na cenę wpływa także specyfika cynkowanego materiału ? każdy gatunek stali lub żeliwa wymaga nieco innego podejścia oraz odmiennych parametrów procesu cynkowania. Cenę zwykle ustala się indywidualnie, gdyż przedmioty o niestandardowych kształtach mogą wymagać większej obróbki wstępnej oraz końcowej. Najtańsze jest cynkowanie arkuszy blachy, rur i prostych elementów ogrodzeń. W przypadku prostych konstrukcji ceny zaczynają się od około 3 złotych za kilogram, ale przy skomplikowanych przedmiotach mogą dochodzić nawet do 12 zł. Ze względu na różną zawartość krzemu i fosforu w stopach stali należy indywidualnie dopasować czas kąpieli cynkowej.

Podczas cynkowania ogniowego powstaje szereg nakładających się na siebie powłok o różnej grubości oraz odmiennym składzie chemicznym. Reakcja chemiczna rozpoczyna się w temperaturze około 445-455 stopni Celsjusza. Kąpiel może trwać do kilku minut. Możliwe jest także wykonanie cynkowania ogniowego wysokotemperaturowego. Wówczas kąpiel wykonuje się w temperaturze przekraczającej 500 stopni Celsjusza. Prowadzi to do stopniowej dyfuzji cynku i powłoki stalowego przedmiotu poddawanego obróbce.

Kategorie: Usługi

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder