Wymienniki ciepła są bardzo ważnym elementem instalacji grzewczej, zarówno w budynkach mieszkalnych, jak też i biurach. Na przestrzeni ostatnich lat wykorzystywane w tym celu urządzenia ulegały sporym zmianom. Zdecydowanie największą popularnością, cieszą się wymienniki ciepła JAD. Na tle innych wyróżniają się one bowiem wyjątkową konstrukcją, pozwalającą na skuteczne nagrzewanie nawet sporej powierzchni.

Wymiennik typu JAD, konstrukcja i zasady działania

Wymienniki Jad Są to konstrukcje o cechach płaszczowo-rurowych, wyróżniające się dodatkowo przepływem przeciwprądowym. Występują one na rynku w bardzo dużej liczbie wersji, dostosowanych do potrzeb wielu różnych osób. Wspomnieć należy na przykład o konstrukcjach typu JAD, ale także i JAD-X. Na tle wszystkich innych, wymienniki JAD wyróżniają się zupełnie odmiennym sposobem działania. Woda w nich, wykorzystywana bezpośrednio do ogrzewania pomieszczenia, rozprowadzana jest za pomocą rurek. Tymczasem woda ogrzewana, instalacyjna, jest rozprowadzana w specjalnym płaszczu w układzie przeciwprądowym. Wymienniki ciepła tego właśnie typu, ze względu na ich bardzo wysoką wydajność, mają coraz większą liczbę zróżnicowanych zastosowań. Doskonale sprawdzać się będą więc na przykład w pompowych instalacjach centralnego ogrzewania. Innym zastosowaniem dla takich wymienników, są zaś instalacje pozwalające na ogrzewanie wody użytkowej. Oprócz tego jednak, wymienniki te wykorzystywane mogą być z powodzeniem na przykład w instalacjach przemysłowych, ale także i technologicznych.

Wymienniki JadTam, mogą być stosowanie wspomagająco dla różnych czynników grzejnych i ogrzewanych. Wymienniki typu JAD produkowane muszą być w każdym przypadku zgodnie z Warunkami Dozoru Technicznego. Tylko wtedy będzie można mieć pewność, co do bardzo dobrych parametrów takich konstrukcji. Cenione są one bowiem za ich bardzo zwartą budowę, ale także i za niezawodne działanie. Oczywiście, można je uzyskać jedynie przy prawidłowo wykonanej instalacji oraz odpowiednim uzdatnianiu wody. Ważne jest także upewnienie się w kwestii wysokiej jakości wykonania takich wymienników.

Wymienniki JAD cieszą się w ostatnim czasie coraz większą popularnością. Wszystko ze względu na fakt, że wyróżniają się one na tle wszystkich innych bardzo wysoką wydajnością, w pełni wystarczającą dla wszystkich typowych zastosowań. Tego typu konstrukcje sprawdzać się będą tak samo dobrze w przypadku instalacji centralnego ogrzewania, ale także w instalacjach przemysłowych. Aby tak było, muszą być zastosowane oczywiście w dobrze przemyślanej instalacji.

Kategorie: Ogrzewanie