Drewniane meble to ponadczasowe wyposażenie każdego pomieszczenia w domu. Warto jednak komponować je w konkretnym stylu, by wszystko do siebie pasowało. Aby stworzyć jasne, przytulne wnętrze można postawić na dodatki, które dopełnią całości. Obecnie wiele osób decyduje się urządzić mieszkanie po prowansalsku. Nieodłącznym elementem, który towarzyszy takim stylizacjom są piękne meble, wykonane z naturalnych materiałów, przeważnie w jasnych, ciepłych odcieniach.

Meble prowansalskie w Twoim domu

meble prowansalskieMeble prowansalskie najczęściej można spotkać w białych, beżowych i jasnobrązowych barwach. Dla kontrastu przełamywane są ciemnymi akcentami dodatków, np. w postaci czarnych gałek do drzwi w szafach. Ponadto wykonane są z najwyższej jakości drewna. W całej stylizacji ważne jest również oświetlenie ? delikatne, przyjazne dla oka, stwarzające miłą atmosferę i przytulny klimat. Warto postawić na żeliwne elementy wyposażenia z dodatkiem wikliny i płótna. Drewniane meble prowansalskie cechuje przede wszystkim naturalność. Producenci stawiają na solidne materiały, które mają wyglądać dobrze przez długie lata użytkowania. Obecnie modne jest drewno kreowane na trochę przestarzałe z wyjątkowymi żłobieniami i słojami. Aranżacji w stylu prowansalskim dopełniają żeliwne klamki, wiklinowe koszyki oraz szkło w witrynach mebli. Popularnym przedstawicielem tego sposobu organizacji wnętrz jest kredens, najlepiej obszerny z ozdobnymi nóżkami.

meble prowansalskieMeble w stylu prowansalskim kojarzone są ze słońcem, zapachem lawendy i spokojem. Nic więc dziwnego, że dużo osób chce stworzyć taki klimat w swoim mieszkaniu. Obecnie nie ma z tym większego problemu, ponieważ wielu producentów oferuje wyroby kreowane na meble przeniesione prosto z domów na francuskiej wsi. Nie ma tutaj miejsca na minimalizm, ponieważ ważnym elementem są dekoracje. W meblach dominują wygięte nóżki i lniane akcenty, np. w obiciach krzeseł. Ważne jest również to, by wszystko nie pochodziło z jednej i tej samej kolekcji, sztuką jest ich umiejętne łączenie, tak, żeby mimo różnic meble do siebie pasowały. Poprzecierane komody urzekają swoim wyglądem, kojarzą się z domem babci, gdzie nie zawsze wszystko było w dobrym stanie. Z kolei na tle pozostałych jasnobrązowych mebli pomalowane na biało sekretarzyki, przyciągają uwagę każdego gościa.

Chcąc wprowadzić do mieszkania choć trochę Prowansji, warto postawić na drewniane meble stylizowane w tej konkretnej estetyce. Można to uzupełnić metalowymi okuciami, lnianymi zasłonkami w oknach czy kontrastową tapicerką w kolorze lawendy. Całość wyróżni się prostotą, elegancją i ciepłem, natomiast wszechobecna biel na meblach ? uniwersalnością.