Drewniane meble skrzyniowe uchodzą za najlepsze. Wiele osób ceni je za trwałość oraz naturalne pochodzenie surowca. Inni z kolei decydują się na tańsze meble z popularnych sieciówek. Każda opcja ma zalety, zatem ostateczny wybór nie jest prosty. Aby ułatwić podjęcie decyzji, porównaliśmy dla Ciebie meble z litego drewna i płyty.

Zalety i wady mebli z litego drewna:

Meble z naturalnego drewna mają wiele zalet, ale nie są wolne także od wad. Oto lista ich najistotniejszych cech.

Zalety mebli z masywu:

meble skrzyniowe z masywu? naturalność ? lite drewno jest czystym surowcem. W procesie produkcji gotowych elementów wykorzystuje się materiał, który został poddany suszeniu, sezonowaniu, obróbce i impregnacji. Takie drewno wnosi do wnętrza realny dotyk natury.

? niepowtarzalność ? każde drzewo jest inne, zatem nie sposób znaleźć dwóch identycznych komód czy stołów. Jego indywidualny rozwój i usłojenie sprawiają, że rysunek drewnianych desek jest unikalny. To prawdziwa gratka dla osób, które poszukują oryginalnych mebli.

? trwałość ? meble z masywu, szczególnie dębiny, są odporne na uszkodzenia oraz latami opierają się negatywnemu upływowi czasu. Ponadto, gdy na ich powierzchni pojawią się rysy lub ubytki, można je zeszlifować i pomalować, by wyglądały, jak nowe.

Wady mebli z masywu:

? niska odporność na wodę ? długi lub intensywny kontakt z wilgocią sprawia, że drewniane podłogi wypaczają się, a meble puchną. Zdarza się, że zniszczenia są poważne i wykluczają możliwość wysuszenia zamoczonego elementu.

? konieczność przeprowadzania konserwacji ? drewniane meble są trwałe, ale, by służyły nawet kilku pokoleniom, trzeba je odpowiednio pielęgnować oraz poddawać impregnacji. Jeśli w domu znajduje się wiele mebli z masywu, wykonanie wszystkich zabiegów będzie dość czasochłonne.

? wysoka cena ? meble z litego drewna kosztują dużo więcej, niż modele wykonane z płyty i okleiny. Na rynku droższe od nich są tylko te wyprodukowane w oparciu o gatunki egzotyczne. Wysoka cena uznawana jest za wadę mebli z masywu, ponieważ nie każdy może sobie na nie pozwolić.

Co jest lepsze ? meble z masywu czy płyty?

meble kuchenne z mdfKażdy rodzaj mebli skrzyniowych ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Fani modeli z płyty lubią je za przystępne ceny i wierne imitowanie wyglądu drewna. Takie meble są jednak dość nietrwałe i najczęściej w ciągu około 5-7 lat trzeba je wymienić na nowe. Z kolei modele z masywu wyróżniają się solidnością, za którą trzeba jednak zapłacić niemałe pieniądze. Co zatem lepiej wybrać ? meble z drewna czy okleiny?

Jeśli zależy Ci na tym, by raz na długi czas urządzić mieszkanie, zainwestuj w meble z prawdziwego drewna. Są drogie, ale niekoniecznie trzeba wyposażać w nie od razu wszystkie pomieszczenia. Możesz co jakiś czas zamawiać kolejne sztuki albo zdecydować się na pożyczkę i kupić większą ilość elementów.

Uwaga! Technologia produkcji mebli zmienia się co jakiś czas. Jeśli z danej kolekcji będziesz kupować kolejne sztuki w odstępach kilku miesięcy, możesz zauważyć drobne różnice w ich wybarwieniu. Czasem wystarczy zmiana lakieru lub jego proporcji, aby poszczególne egzemplarze różniły się kolorem. Aby zapobiec posiadania w jednym wnętrzu mebli o odmiennym wybarwieniu, zamów od razu kilka elementów, które będą stały obok siebie. Postaraj się meblami z jednej partii urządzić od razu całe pomieszczenie, np. salon, jadalnię, przedpokój albo sypialnię. Dzięki temu nikt nie zauważy możliwych rozbieżności w kolorze.

meble z płytyJeśli lubisz często zmieniać aranżację mieszkania, możesz urządzić je meblami z płyty. Są tanie i dość szybko ulegają zużyciu, więc ich wymiana co kilka lat nie będzie dla nikogo zaskoczeniem. Pamiętaj jednak, że niedrogie modele bywają delikatne. Do ich uszkodzenia wystarczy np. zawadzenie kijem od mopa albo parasolką. Płyta i okleina nie są materiałami, które opłaca się poddawać renowacji. Zwykle bardziej ekonomicznie jest wyrzucić uszkodzoną komodę i kupić nowy mebel.

Podsumowanie

Każdy z zaprezentowanych typów mebli ma swoje wartościowe cechy, które przekonują do nich określone grupy odbiorców. Zanim podejmiesz decyzję, co lepiej wybrać, przeanalizuj obie charakterystyki. Dzięki temu kupisz meble, które w 100% spełnią Twoje oczekiwania.

Kategorie: Meble

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder