Różne systemy regałów to podstawowe wyposażenie każdego magazynu. O ich doborze decyduje kilka czynników ? postać asortymentu oraz jednostek ładunkowych, czyli forma, masa i wymiary, przyjęta technologia magazynowania, program magazynowania, czyli wielkość składowanych zapasów i szybkość ich rotacji oraz sposób obsługi. Od tych wszystkich czynników zależy, jaki model regału nadaje się do miejsca jego przeznaczenia.

Solidne regały i ich przeznaczenie

Magazyn produkcyjnyGłównym przeznaczeniem regałów półkowych jest składowanie towarów niespaletyzowanych. Powinny być solidnie wykonane, by spełniały swoją funkcję przez długie lata ciągłego użytkowania. Takie regały mogą posiadać zastawki boczne oraz tylne, które zapobiegają wypadaniu przedmiotów, które się na nich znajdują. Cechuje je lekkość i prostota montażu. Wolnostojące, solidne regały z płyty wykorzystuje się do składowania zarówno lekkich, jak i cięższych towarów. Wyróżnia się warianty podstawowe i dostawne. Ponadto charakteryzuje je uniwersalność zastosowań oraz możliwość zabudowy szeregowej. Wysokojakościowe regały wytrzymują obciążenie nawet kilkuset kilogramów. Dzięki temu sprawdzą się na halach magazynowych, w fabrykach, warsztatach samochodowych czy hurtowniach przemysłowych. Specyfikacje regałów znajdujących się w tych miejscach określają odpowiednie normy prawne.

Regał w archiwumRegały magazynowe ramowe półkowe można obsługiwać ręcznie oraz za pomocą sprzętu mechanicznego. Obsługa manualna jest wygodna, ogranicza je jednak wysokość ? na ogół nie przekracza ona 2 metrów. Oczywiście są dostępne wyższe regały, ale do ich obsługi wykorzystuje się drabiny. Coraz częściej w magazynach można spotkać regały ramowe półkowe wielokondygnacyjne. Atutem ich wykorzystania jest to, że pozwalają na składowanie dużo większej ilości asortymentu na tej samej powierzchni, co więcej, obniża to koszty samego składowania. Co prawda ten model regału jest droższy, ale zajmuje znacznie mniejszą powierzchnię i pozwala na efektywniejsze wykorzystanie dostępnego miejsca. Półki regałów magazynowych wykonane są z płyty wiórowej, sama konstrukcja zaś z profili stalowych, zazwyczaj są ocynkowane lub lakierowane farbą proszkową.

Duży wybór regałów pozwala na dopasowanie ich modeli do konkretnych potrzeb zakładu. W zależności od miejsca przeznaczenia ich rola jest jedna ? bezpieczne składowanie towarów. Proponowane warianty zapewniają łatwy dostęp do wszystkich przechowywanych na nich zapasów. Dzięki czemu w łatwy sposób można coś przenieść lub dołożyć na półkę. Ponadto regały z płyty wiórowej są o wiele tańsze w stosunku do tych metalowych.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder