Praktycznie każdy ojciec rodziny marzy o posiadaniu syna, posadzeniu mocnego drzewa świadczącego o więzach familii oraz o wybudowaniu domu. O tyle co zasadzenie drzewa nie sprawia żadnego problemu, a spłodzenie dziecka w dzisiejszych czasach również nie należy do najtrudniejszych, to zupełnie inaczej sprawy się mają przy budowie domu.

Porozmawiajmy o pieniądzach

Koszty związane z budową domu mogą być niebotyczne. Niektórzy zmuszeni są nawet do zaciągnięcia kredytów, co przy złej organizacji wydatków może doprowadzić do niemałych problemów i zadłużeń. Może się nawet okazać, że nasz wymarzony, ledwo co powstały dom stanie się w jednej chwili własnością banku. Lepiej z góry unikać takich sytuacji w odpowiedni sposób przygotowując się na nadchodzące koszty. Kosztorys budowy domu należy wykonać zaraz po zakupie planu interesującego nas domu.

Będzie on dla nas wyznacznikiem cenowym, który ułatwi podejmowanie decyzji dotyczących wydatków i ewentualnych zmian w projekcie. Będzie także podstawą przy tworzeniu harmonogramu działań dla kierownika budowy. Kosztorys możemy sporządzić sami lub zlecić jego wykonanie firmie budowlanej. Zapłacimy za tę usługę do 1000 zł. Zdając sobie sprawę z tego, że nie wszyscy cierpią z powodu nadmiaru gotówki zdecydowaliśmy się przedstawić przykładowe zestawienie wydatków na podstawie projektu niewielkiego, ale komfortowego domu.

Ile za ile?

Naszym wybrańcem stał się dom o powierzchni użytkowej 100 m kw. Budynek posiada garaż, cztery pokoje, a także możliwość adaptacji poddasza (84 m kw). Jest to idealne miejsce zamieszkania dla rodziny i jej czworonoga. Za plan domu, razem z wykonanym kosztorysem budowy zapłacimy ok. 3 000 zł. Jest to dobra oferta. Jeżeli pragniemy zaoszczędzić i wykonać kosztorys samodzielnie, musimy dokładnie zbadać ceny materiałów potrzebnych nam do wzniesienia domu.

W XXI w. nie ma problemu z obliczeniem wydatków, jakie nas czekają. Przewidywany koszt budowy domu kalkulator budowlany ustali właściwie za nas. Odpowiednio pomnożone dane należy wpisać w przeznaczone ku temu rubryki, kalkulator budowy domu jest skonstruowany w taki sposób, aby automatycznie podliczyć sumę, jaką musimy przeznaczyć na nasze przedsięwzięcie. Najlepiej jest etapowo obliczyć koszt budowy domu stan surowy jest wystarczający, aby zakończyć budowę na pewien czas. Zaprawy wymagają nieco czasu, aby się ?uleżeć?, a więc ten okres możemy wykorzystać na uzupełnienie luk w naszym budżecie i w odpowiednim momencie wykończyć nasz dom.

Jak wiele wart jest dom?

Nasze tabele szacunkowe podzieliliśmy na kilka kategorii. Pierwszą z nich są oczywiście wszelkie opłaty urzędowe, koszty przyłączy, rachunki, podatki czy adaptacja projektu. Zdecydowaliśmy się podpiąć pod tą sekcję również projekt naszego domu. Końcowe koszty to ok. 11 000 zł. Kolejną kwestią jest budowa fundamentów. Razem z materiałami, wypożyczonym sprzętem i robocizną za tą czynność musimy uiścić opłatę ok. 15 000 zł. Murowanie ścian wraz z izolacją to koszt ok. 11 000. Nasz domek posiada użytkowe poddasze, więc wiąże się to z dodatkowymi kosztami tj. wzmocnienie stropów oraz zakup materiałów przeznaczonych do budowli tego typu.

Przeznaczyć na to musimy ok. 8 500 zł. Wykończenie domu od zewnątrz i pokrycie dachowe to sprawy kosmetyczne, niemniej jednak narażają nas na spore koszty. Cena z zakup i montaż m.in. drewna i dachówek na dach, kominów, rynien, farb i impregnatów wynosi prawie 40 000 zł. Ocieplenie naszego domu natomiast to wydatek, na który musimy być gotowi poświęcić niecałe 6 000 zł. Posiadamy również ważne dane, których nie udało nam się zakwalifikować do żadnej z kategorii. Są to raczej drobne wydatki, jednak są one równie ważne.

Mamy tu na myśli m.in. zakup ogrodzenia, parapetów czy drzwi, a także opłaty notarialne. W naszym przypadku zdecydowaliśmy się dołączyć również cenę działki (28 000), na której powstałby nasz dom. Łącznie więc, nasza ostatnia sekcja podniosła swoją wartość do 45 000 zł. Po podsumowaniu wszystkich wydatków dowiemy się, że nasz dom będzie miał prawo istnieć, jeśli przeznaczymy na jego wybudowanie blisko 130 000 zł. Oczywiście, przedstawiając faktury dotyczące wydatków, możemy starać się o zwrot części wydanych środków.

Podsumowanie

Na podstawie kosztorysu możemy mieć ogólne pojęcie tego, ile kosztuje budowa domu w stanie surowym, jednak trzeba być również przygotowanym na nieprzewidziane wydatki. Niełatwa może okazać się sama budowa domu cena natomiast przerosła niejednego. Nie dajmy się zaskoczyć.

Kategorie: Poradnik

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder