Kiedy szukamy materiału wykończeniowego, który sprawdzi się w miejscach narażonych na działanie wody, a jednocześnie będzie bardzo dobrze się prezentował, często sięgamy po płytki gresowe. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ na rynku jest dostępnych bardzo wiele modeli tych drobnowymiarowych elementów wykończeniowych, że możemy je dopasować właściwie do każdego wnętrza. Dodatkowo ich szeroka dostępność i różnorodność sprawia, że nie musimy długo chodzić po sklepach, aby znaleźć optymalne dla siebie rozwiązanie.

Zalety płytek z gresu

płytka gresowaPłytka gresowa jest zaliczana do drobnowymiarowych elementów wykończeniowych. Jej standardowy rozmiar wynosi 30×30 centymetrów, jednak w ofercie producentów jest znacznie więcej propozycji. Bardzo modne w ostatnim czasie są płytki o znacznie większym wymiarze lub drobne, tworzące mozaiki. Wystarczy udać się na zakupy do najbliższego sklepu z materiałami budowlanymi, aby zobaczyć bardzo wiele różnych płytek z gresu. Ten materiał dzieli się na dwie podstawowe grupy: okładziny ścienne i podłogowe. Dodatkowo można je jeszcze podzielić na zewnętrzne i wewnętrzne. Co sprawia, że gres jest tak uniwersalnym materiałem? Wynika to ze specyfikacji technicznej samego materiału. Jest to bowiem glina wypalona w bardzo wysokiej temperaturze.

płytka gresowaObróbka termiczna odpowiednio ukształtowanego materiału sprawia, że uzyskuje on niezwykle dużą twardość. Czasami, na niektórych płytkach występuje dodatkowe szkliwienie. Zadaniem szkliwa jest poprawa wartości estetycznych detali oraz poprawa ich szczelności i zwiększenie wytrzymałości. Szkliwo również ułatwia utrzymanie całej okładziny w czystości, ponieważ jest odporne na działanie środków chemicznych. Najczęściej płytka gresowa ze sklepu jest jednokolorowa i czasami posiada refleksy. Doskonałe uzupełnienie tego materiału stanowi jednak tak zwana płytka dekoracyjna. Często są na niej umieszczone piękne motywy roślinne, zdjęcia lub innego rodzaju dekoracje. Odpowiednio rozmieszczone dekory w doskonały sposób urozmaicają wykończenie naszej ściany. Należy jednak pamiętać, że są one droższe od standardowych płytek gresowych.

Płytki gresowe, które możemy montować na tarasach i balkonach najczęściej posiadają powłokę antypoślizgową. Dodatkowo poprawiona jest ich odporność na mróz i wodę, dzięki czemu nie ulegają zniszczeniu podczas zmieniającej się pogody. Należy jednak pamiętać, aby dobrać do nich odpowiedni rodzaj fugi. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się bardzo trwałym i eleganckim wykończeniem ściany lub podłogi przez długie lata.

Kategorie: Budownictwo

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder