Wiele osób samodzielnie zabiera się za renowację mebli. Z jednej strony to ciekawe hobby, pozwala na kreatywne spędzanie wolnego czasu, a z drugiej strony pozwala także na oszczędności. Puszka farby to koszt kilkunastu, czasem kilkudziesięciu złotych, a nowy mebel kosztuje nieraz i kilkaset. Wystarczy przemalować mebel i od razu będzie wyglądał jak nowy.

Dobra kryjąca farba

 farba do malowania mebliNajważniejsze w tym wszystkim jest jednak to, by wybrać odpowiednią farbę. Na rynku jest wiele rodzajów i producentów farb. Wiele osób jednak umie tylko wybrać farbę patrząc na jej kolor i cenę, a nie zastanawia się nad innymi, ważnymi czynnikami. Jaka powinna być najlepsza farba do malowania mebli? Na pewno warto zwracać uwagę na jej wydajność. Czasem mała puszka wystarczy na pomalowanie mebla, bo już jedna warstwa zapewni odpowiednie krycie. Są jednak farby rzadsze, gorszej jakości, które niekiedy wymagają nałożenia nawet trzech warstw. Wtedy trzeba kupić dużą puszkę farby, więc całe przedsięwzięcie nie będzie takie tanie. Na opakowaniu farby powinna znaleźć się informacja odnośnie wydajności farby podane w litrach na metr kwadratowy, jak również dane odnośnie tego ile warstw farby zaleca nałożyć producent. Kolejna kwestia to czas schnięcia.

 farba do malowania mebliFarby które szybko schną mają oczywiście tę zaletę, że mebel szybko wróci do użytku. Jednak to też farby, które mogą pozostawiać smugi, czy kiepsko będzie się je nakładać pędzlem, bo będą się ,,ciągnąć?. Dla osób niedoświadczonych, które nie pomalują mebla w tempie błyskawicznym lepsze będą standardowe farby, bo w razie czego można poprawić swoje malowanie, coś domalować, tak by p wyschnięciu poprawki były niewidoczne. Na pewno ważny jest skład i rodzaj farby. Najlepsze będą te nietoksyczne, polecane nawet dla alergików, czy do malowania mebli dziecięcych. Może to być na przykład farba kredowa czy mleczna (kazeinowa), obie oparte na naturalnych składnikach. Ich wadą jest to, że powierzchnię pomalowaną trzeba potem pokryć woskiem, w przeciwnym razie nie będzie ona zabezpieczona przed działaniem wody. Najpopularniejsze farby to te wodnorozcieńczalne, łatwe w użyciu i nie wymagające woskowania. Dobra farba powinna zapewniać odpowiednie krycie, w miarę szybko schnąć oraz musi być bezpieczna w stosowaniu.

Warto zwracać uwagę na jej wydajność oraz przeznaczenie. Są farby tylko do mebli drewnianych, jak i farby uniwersalne, do drewna, metalu i innych powierzchni. Koniecznie trzeba też sprawdzić zalecany sposób nakładania farby. Wiele z nich można nakładać wałkiem lub pędzlem, ale są też specjalne farby do malowania natryskowego.

Kategorie: Meble

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder