Urządzeniem, które ułatwia nam sprzątanie domu i wykonuje dużą część pracy za nas, jest odkurzacz. W dzisiejszych czasach znajduje się on chyba w każdym gospodarstwie domowym. Na rynku, oprócz tradycyjnych modeli, znajdziemy też nowoczesne- takie jak mobilne akumulatorowe odkurzacze, samobieżne roboty sprzątające czy odkurzacze centralne.

Odkurzacze a jednostka centralna

odkurzacze centralneRozwiązaniem, które zredukuje wysiłek, wkładany w sprzątanie i pozwoli cieszyć się nieskazitelną czystością, są odkurzacze centralne do domu. Odkurzacz centralny składa się z kilku elementów. Jego sercem jest jednostka centralna, będąca odpowiednikiem korpusu tradycyjnego odkurzacza. Umieszcza się ją w pomieszczeniu gospodarczym, piwnicy lub w garażu. Jednostka centralna zawiera silnik z turbiną (wytwarzający podciśnienie) oraz zbiornik do zanieczyszczeń i separator filtrujący powietrze. Istnieją dwa rodzaje jednostek centralnych: kompaktowe (mniejsze wymiary, ale też mniejsza wydajność) i modułowe typu split (silnik znajduje się w oddzielnej obudowie, dzięki czemu separator i zbiornik są większe i bardziej skuteczne). Obsługa jednostki centralnej ogranicza się do opróżniania zbiornika z zanieczyszczeniami i wymiany filtrów (kilka razy do roku). Gniazda ssące umieszcza się równomiernie w całym domu ? choć najczęściej wystarczy już jedno gniazdo na całą kondygnację.

odkurzacze centralneGniazd nie powinno zasłaniać się meblami, żeby dostęp do nich był bezproblemowy. Występują one w wielu wersjach kolorystycznych, dzięki temu wkomponują się w każdą aranżację wnętrza. Po podłączeniu węża ssącego do takiego gniazda, system jest uruchamiany automatycznie i możemy od razu rozpocząć sprzątanie. Węże przypominają te stosowane w tradycyjnych odkurzaczach. Są jednak zdecydowanie dłuższe i wydajniejsze. Najpopularniejsze są węże o długości 5 ? 7m, choć dostępne są również węże o długości do 15m. Ciekawym elementem systemu centralnego odkurzania są szufelki automatyczne. Jest to nic innego jak wygodny punt ssący, zamontowany tuż nad podłogą, który wciąga zamiecione wcześniej przez nas szczotką lub miotłą zanieczyszczenia. Dzięki temu nie zawsze musimy wyciągać wąż i montować go do instalacji. Szufelkę automatyczną montuje się w cokole mebli lub w ścianie, w miejscach częstego sprzątania, jak np. przedpokój czy kuchnia. Uruchamia się ją, podstawiając pod jej wlot stopę lub ciągnąc jej klapkę do góry.

Jest to bardzo wygodne i przydatne rozwiązanie. Inwestycja w system centralnego odkurzania zwraca się w postaci wolnego czasu, który możemy przeznaczyć na cokolwiek chcemy, oraz spokoju domowników, niezakłócanego głośną pracą odkurzacza. Odkurzacze centralne gwarantują też czyste powietrze, bez wirujących wszędzie cząsteczek kurzu.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder