Aby zniwelować skutki twardej wody, producenci wymyślili specjalne butelki i dzbanki zawierające filtry zmiękczające. Jednak nie jest to idealne rozwiązanie, ponieważ po około miesiącu trzeba wymieniać ten filtr. Dlatego powstały profesjonalne zmiękczacze, które montuje się za licznikiem przed kotłem grzewczym. Co prawda jest to bardziej inwazyjna metoda, jednak daje trwałe rezultaty.

Filtry zmiękczające ? jak korzystać?

filtry do wodyBy móc cieszyć się miękką i przyjemną w smaku wodą kranową, warto zainwestować w profesjonalne zmiękczacze. Na stałe usuwają one jony wapnia i magnezu, odpowiadające za twardość tego życiodajnego płynu. Filtry zmiękczające wodę niwelują powstawanie kamienia na powierzchni kranów, w czajnikach oraz w instalacji wodnej urządzeń AGD. Dzięki temu żywotność pralek i zmywarek jest dłuższa, a ich wydajność się poprawia. Dodatkowo w samych instalacjach nie powstają uszkodzenia wywołane twardością wody, podobnie jak w kotłach oraz piecach CO. Jeżeli chodzi o aspekt zdrowotny, to jony wapniowe i magnezowe nie wpływają szkodliwe na organizm ludzi i zwierząt, jednak smak wody prosto z kranu bez uprzedniego zagotowania nie jest przyjemny. Aby przeciwdziałać skutkom twardości wody, zaleca się montować filtry zmiękczające. Co więcej, korzystanie z twardej wody wymaga dozowania znacznie większej ilości detergentów oraz środków piorących.

filtry do wodyMydła i szampony gorzej się rozpuszczają, a skóra na ciele robi się przesuszona. Dlatego są to kolejne sygnały, by zainwestować w zmiękczacze wody. Specjalistyczne filtry zmiękczające dzielą się na dwa najpopularniejsze typy ? kompaktowe oraz dwuczęściowe. Pierwsze posiadają butlę i pojemnik na solankę zamknięte w jednej obudowie. Drugie z kolei zbudowane są z odrębnych elementów. Kompaktowe są jednak wygodniejsze, ponieważ oszczędzają miejsce i łatwiej się je obsługuje. Bez względu na rodzaj podstawowym elementem zmiękczacza jest ciśnieniowa butla wypełniona żywicą. Dodatkowo można tutaj znaleźć części doprowadzające i odprowadzające wodę, jak również rozprowadzające solankę. Jednak za sterowanie filtrem odpowiada głowica.

Odpowiednio zaprogramowana pozwala na prawidłową pracę i regenerację odkamieniacza. Oryginalne elementy filtrów odpowiadają za oszczędną i bezawaryjną eksploatację. Dzięki temu wszystkie urządzenia AGD będą dłużej sprawne, smak wody kranowej się poprawi, a skóra nie będzie narażona na przesuszenia. Warto pamiętać, że zmiękczacze nie działają doraźnie jak środki chemiczne, lecz zapewniają ciągłą ochronę przed jonami wapniowo-magnezowymi zawartymi w twardej wodzie.

Kategorie: Poradnik