Właściwie żadna stolarnia oraz tartak nie jest w stanie obejść się bez porządnego wyposażenia. Dzisiaj klientom zależy nie tylko na niskich cenach i profesjonalnej obsłudze, ale również na czasie, który często jest decydującym czynnikiem wpływającym na decyzję kupującego.

Piły stołowe w zabezpieczeniem

piły stołoweJedną z podstawowych maszyn jest piła tarczowa, która może być wykorzystywana zarówno do wzdłużnego, jak i poprzecznego cięcia elementów drewnianych. W jaki sposób należy obsługiwać tego typu narzędzia, aby nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pracowników? Wszystkie maszyny, które są wykorzystywane do cięcia, skrawania, miażdżenia oraz szlifowania mogą stanowić duże zagrożenie dla użytkownika. Są one wyposażone w elementy, które mogą w łatwy sposób spowodować uszczerbek na zdrowiu samego operatora, jak i osób postronnych. Dlatego niezwykle istotne jest to, aby korzystać z nich z głową, kierując się informacjami zawartymi w instrukcji obsługi oraz przepisach bezpieczeństwa i higieny pracy. Na szczęście urządzenia wykorzystywane do cięcia drewna, takie jak precyzyjne piły stołowe, są wyposażone w dodatkowe zabezpieczenia. Ostra tarcza znajduje się pod osłoną, która nie tylko ogranicza rozpryskiwanie się wiórów i opiłków drewna, ale również posiada czujniki, które w razie nieodpowiedniego nacisku spowodują natychmiastowe zatrzymanie się silnika.

piły stołoweTo jednak nie jest wystarczające, aby uniknąć wypadków. Pracownik obsługujący piłę tarczową powinien być wyposażony w środki ochrony indywidualnej, takie jak: okulary, rękawice ochronne, strój roboczy oraz odpowiednie obuwie. Wszystkie te czynniki będą miały decydujący wpływ na bezpieczeństwo pracy. Gdy na pile cięte są bardzo długie listwy lub okrąglaki, przy urządzeniu powinny pracować jednocześnie dwie osoby. W takim przypadku jedna zajmuje się popychaniem listwy, a druga podtrzymuje drugi jej koniec. Dzięki temu element będzie cięty prosto i nie złamie się pod wpływem ciężaru własnego. Jeśli budowa piły tarczowej daje takie możliwości, warto korzystać z systemów odciągowych – pozwoli to na lepsze obserwowanie i kontrolowanie prac. Wypadki związane z nieodpowiedniego korzystania z piły tarczowej niestety mają miejsce – szczególnie dzisiaj, kiedy urządzenia te wyróżnia bardzo duża precyzja, duża ilość obrotów tarczy na minutę oraz znaczna moc.

Jeżeli operator będzie stosował się do wszystkich uwag i sugestii producentów i inspektora bhp obsługującego daną firmą, z pewnością obróbka drewna będzie przebiegała w sposób bezpieczny i sprawny.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder