Własny basen w którym można się ochłodzić latem, trenować pływanie, a nawet urządzać zabawy dziecięce to rzecz bardzo luksusowa, jednak niebędąca poza zasięgiem wielu Polaków. Basen dmuchany czy rozstawiany kosztuje mało, choć oczywiście idzie za tym też niska jakość i trwałość. Basen budowany będzie wytrzymalszy, większy, po prostu lepszy. Pojawia się jednak pytanie ? czy lepszy będzie ten w domu, wewnętrzny, czy w ogrodzie, zewnętrzny?

Jaki basen wybrać?

basen wkopany w ziemięZarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Zacznijmy od baseny domowego. Jego budowę powinno się zaplanować od razu, tak by pomieszczenie basenowe zostało odpowiednio zaizolowane. W przeciwnym razie wstawienie basenu do już wybudowanego obiektu będzie niezwykle drogie i uciążliwe. Mając basen w domu nie musimy się martwić o spadające liście, czy owady pływające w wodzie ? trzeba ją jedynie filtrować na obecność drobnoustrojów i drobinek kurzu. Woda w domu szybciej się nagrzewa. Sam basen musi być wybudowany z materiałów tańszych, które nie są odporne na np. mróz ? w końcu obiekt nie będzie miał styczności z niesprzyjającymi warunkami pogodowymi.

basen ogrodowy Samo pływanie jest też przyjemniejsze, bo nie wieje na nas wiatr, nie razi słońce w oczy, a po kąpieli możemy umyć się we własnej łazience. Przejdźmy teraz do baseny ogrodowego. Można go wybudować w dowolnym momencie. Do wyboru jest basen wkopany w ziemię, wykonany z tworzywa sztucznego, jak i basen murowany wyłożony płytkami. Takie baseny muszą być odporne na działanie niskich temperatur czy promieni UV. Woda w nich się dłużej nagrzewa, szybciej brudzi, a samą nieckę warto osłaniać specjalnymi osłonami. Przy basenie warto wykonać też zewnętrzny prysznic. Zaletą tego baseny jest fakt, iż szybciej i taniej się go buduje (brak konieczności izolacji budynku), a także że łatwiej jest wybrać na niego odpowiednie miejsce. Często basen w ogrodzie jest większy, zatem to odpowiednia opcja dla całej rodziny. Warto zaznaczyć, że baseny wkopywane są tańsze niż murowane i łatwiejsze w montażu.

Kończąc rozważania, zarówno basen domowym jak i ogrodowym mają swoje wady i zalety. Basen domowy zapewni nam przytulną atmosferę i niesamowity komfort, trzeba jednak się na niego decydować już na etapie budowy domu. Z kolei baseny ogrodowe są większe, woda nagrzewa się sama pod wpływem promieni słonecznych, a do tego można go zamontować kiedy się chce, z wyjątkiem zimy kiedy ziemia jest zmarznięta. Co zatem wybrać? To co jest najlepsze dla naszej rodziny i mieści się w naszym budżecie.

Kategorie: Ogród

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder