Każdy pragnie gniazdka tylko dla siebie i swoich najbliższych. Wymarzonego miejsca, które stanie się ostoją po męczącym dniu i oazą spokoju przed resztą tygodnia i tym co nieznane. Dom to miejsce bezpieczne i jedyne w swoim rodzaju, a dla każdego jego wyjątkowość oznacza coś innego: dla jednych ważna jest jego wielkość i przestrzeń, a dla innych przytulne i ciepłe kąty w relaksujących barwach. Chociaż domy tętnią życiem rodzinnym, to ich serce znajduje się w pokoju dziennym.

?Serce? otwarte dla wszystkich

?Serce domu?- w przypadku salonu nie jest to tytuł przyznany bezpodstawnie. To właśnie on jest miejscem, gdzie kwitnie życie towarzyskie i rodzinne mieszkańców. To właśnie tam odbywają się spotkania w gronie bliskich przyjaciół, to właśnie salonowa kanapa zmienia w lożę dla vip?ów podczas najważniejszych rozgrywek sezonu, na niejednej podłodze pokoju dziennego dzieci stawiały swoje pierwsze, samodzielne kroki, przed kominkiem natomiast niejedna para delektowała się wieczornym winem tylko we dwoje. Pokój dzienny ma wiele obliczy: mimo że przewija się przez niego tabun ludzi, mimo że w ciągu dnia od ścian odbija się niekończący się gwar, śmiech, a czasem buntowniczy protest nastolatków, to jednak są chwile, kiedy zwinięci pod kocem z kubkiem ciepłego kakao z cynamonem i książką, otuleni jesteśmy jedynie przyjemną ciszą, od czasu tylko przerwaną spokojnym westchnieniem śpiącego kota. Pokój codzienny jest miejscem, w którym dosłownie dzieje się wszystko.

Szukamy w nim nie tylko komfortowej atmosfery, funkcjonalnego i wygodnego wyposażenia, ale również cząstki własnej osoby. Najczęściej objawia się to właśnie w aranżacji salonu. W wielu sytuacjach nic, co dotyczy wystroju tego pomieszczenia nie dzieje się przez przypadek. Zawsze jest to wynik odzwierciedlający charakter i zainteresowania mieszkańców. Chociaż to absolutna podstawa, można zauważyć, że salonowi wizjonerzy czerpią inspirację z panujących obecnie trendów. Przyjrzeliśmy im się nieco.

W roku 2018 na salonach królowało pięć trendów, które zostały pozytywnie przyjęte przez mieszkańców polskich domów. W skrócie można je określić, jako zderzenie nowoczesności z powrotem do przeszłości. Z jednej strony, mamy do czynienia z chłodnym stylem skandynawskim czy industrialnym, w których rządzą przede wszystkim kontrasty, minimalizm, natomiast po drugiej stoi przed nami eklektyzm: ?miszmasz? wszystkiego- dziesiątki stylów, tworzące jedną unikalną koncepcję.

Nowy sezon, nowe wizje, nowe aranżacje

Projekty pokoi dziennych przygotowanych przez specjalistów na bieżący rok w dużej mierze się powielają. Jednakże tym razem kładziony jest duży nacisk na dodatki i strefy wyodrębnione w salonie, które to mają mieć największy wpływ na odbiór pomieszczenia. Aranżacje pokoi, które będą promowane, jako ?must have? rozpowszechniać będą wizję odważnej kolorystyki we wnętrzu. Nie dotyczy to tym razem jedynie mebli i dodatków wyróżniających się na tle stonowanego otoczenia. Tym razem w modzie będą również wyraziste barwy na ścianach. Salonowa paleta barw na rok 2019 to przede wszystkim ciepłe barwy: korale, pomarańcze i czerwienie.

Dla osób, które jednak nie czują się zbyt dobrze w takich odcieniach, mogą zdecydować się na nieśmiertelne beże i brązy w samych przepysznie brzmiących tonacjach: kawa z mlekiem, mleczna czekolada oraz karmel. Osoby odważne, lubiące wyzwania, mogą podjąć się jeszcze jednego i wybrać szalone kolory turkusu, żółci, róże oraz intensywne zielenie. Wielbiciele dramatycznych wykończeń z pewnością zainteresują się granatami, fioletami i nasyconym bordo. Również sufity zasłużyły na to by wyróżnić się na tle intensywnych ścian. Aranżacja pokoju dziennego zakłada, aby podkreślić sufit tapetą lub drewnem. Wykończony mocnymi kolorami, kontrastującymi ze ścianami również jest na czasie. Warto też zwrócić uwagę na to, jakie meble do pokoju dziennego aranżacje kreatorów zakładają. W naszych salonach mają zagościć kanapy i sofy, które do tej pory sprawdzały się najlepiej: pikowane i eleganckie, na zgrabnych nóżkach.

Kształt owych kanap może nie wszystkim przypaść do gustu, a więc istnieje alternatywa: przysadziste, obłe sofy tuż nad poziomem podłogi. Ich kolorystyka to pełna dowolność, byle tylko odcienie były wyraziste i przykuwały spojrzenie (butelkowe zielenie, bordo, ale i turkusy, żółcie czy pobudzające czerwienie). Fani foteli powinni wybierać te, które posiadają akcent z lat 70? czy 80?: trzy nóżki, drewniane i rattanowe elementy czy geometryczne wzory. Obicie modnych, eleganckich mebli oraz dodatki to przede wszystkim welur: miękki i przyjemny w dotyku materiał odwdzięczający się właścicielowi dużym komfortem użytkowania.

Aksamity możemy łączyć z innymi materiałami, np. poduszki: zdecydować się warto na połączenia ?gładkich? welurów z interesującymi, bawełnianymi poszewkami, które posiadają misterne zdobienia florystyczne czy geometryczne wariacje. Ściany koniecznie przyozdóbmy dużymi obrazami i lustrami, które dodadzą standardu salonowi. Zestawy wypoczynkowe to nie wszystko. W salonie powinniśmy umieścić również inne meble: szafki, stoliki itd. w tym przypadku, wzornictwo również zakłada powrót do minionych lat i nakazuje wybór ciemnych i matowych mebli art deco. Dodatki ozdobne i wykończenia blatów natomiast to interesujące kamienne mozaiki: czarne i białe marmury lub kwarce. Mile widziane są również detale wykonane z metali, np. mosiądzu czy stali.

Podsumowanie

To jedynie podstawowe i najbardziej rozpowszechniane aranżacje wnętrz pokój dzienny jednak powinien mieć swój wystrój dopasowany do mieszkańców: to nie oni mają się dostosowywać do pomieszczenia, to pokój ma być odzwierciedleniem rodziny. Powinien stać się duszą jego użytkowników i tytułowym sercem domu, w którym napędzane jest jego życie. Salon to miejsce zabawy, ale i wypoczynku i z tym hasłem zacznijmy tworzyć w nim swój azyl.

Kategorie: Wnętrza

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder